Juhász Orsolya
Juhász Orsolya vagyok, tanácsadó szakpszichológus, személyközpontú tanácsadó, tréner, képzésben lévő családterapeuta.
Szakmai tevékenységem középpontjában a lelki egészségvédelem áll, klinikailag nem érintett, pszichológiai szempontból egészséges felnőttekkel foglalkozom csoportos és egyéni tanácsadás keretein belül.
Pszichológusi diplomámat 1999-ben szereztem az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. Posztgraduális képzés keretében. 2017-ben Tanácsadó szakpszichológusvizsgát tettem az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán. Specializációs területem a krízisintervenció, ami az élet különböző területein átélt lélektani vészhelyzetek kezelésére teszjogosulttá. A személyközpontú módszerspecifikus képzést 2018-ban fejeztem be a Magyar Személyközpontú Pszichoterápiás és Tanácsadási Egyesületnél személyközpontú tanácsadóként. Jelenleg a Magyar Családterápiás Egyesület család- és párterapeuta képzésében veszek részt.
Szakmai tapasztalatomat több területről szereztem. Az egyetemi képzés keretében szakmai gyakorlatomat a MÁV Kórház Neurológiai Osztályán, illetve a Vadaskert Kórház és Szakambulancia Napraforgó (serdülő csoport) részlegén végeztem. Az egyetem befejezését követően a munka és szervezetpszichológia felé fordultam, és különböző tanácsadó cégeknél dolgoztam pszichológusként és trénerként. Közel húsz éves fejlesztői-oktatói, csoportvezetési tapasztalattal rendelkezem. Fejlesztői, tréneri munkám során az alábbi területekkel foglalkoztam kiemelten: szervezeten belüli kommunikáció, személyközi kapcsolatok, vezetővé válás, érzelmi intelligencia, asszertivitás, stresszkezelés, reziliencia, kiégés.
Az elmúlt években érdeklődésem a szervezet pszichológia felől az egyéni tanácsadás irányába fordult, és egyre nagyobb hangsúlyt kapott az egyéni nehézségekkel, konfliktusokkal, kritikus élethelyzetekkel való megküzdési hatékonyság növelése.Egyéni tanácsadói munkám során az alábbi jelenségekkel találkozom a leggyakrabban: életvezetési problémák, egyéni elakadások, szorongással kapcsolatos és stresszkezelési nehézségek, munka-magánélet egyensúly felállításának nehézségei, munkahelyi feszültségek, konfliktusok, elégtelen karrierút, kiégés, életkori és véletlenszerű krízisek, szerepkonfliktusok, önismereti és önértékelési problémák. Ezek a problémák egyéni szinten jelentkeznek ugyan, de az egyén magán- és közösségi életére egyaránt hatással vannak, sőt eredetük néhol a családi és párkapcsolatokban, magában a családi rendszerben keresendő.
Segítő munkámban egyaránt jelen van az egyén pszichés elakadásaira, nehézségeire, valamint szociális környezetére való fókuszálás, vagyis az a rendszerszemléletű hozzáállás, hogy az egyén megnyilvánulásai az őt körülvevő „rendszerek” függvényében értelmezhetők. Ahogy a szervezet, úgy a család is egy jól körülhatárolt, sajátos szabályokkal, szereplőkkel és szerepekkel, múlttal és jövőképpel, folyamatokkal, stratégiákkal, megküzdési módokkal, specifikus szokásokkal és célokkal működő „mikroközösség”. Míg az egyén legalább e két fő színtéren (család és munkahely) él, cselekszik, gondolkodik, érez, képességei és készségei, nehézségei, motivációi és tervei elsősorban ebben a két fontos közegben bontakoznak ki, addig gyakran előfordul, hogy a rajta túllépő, önerőből megoldhatatlannak tűnő pszichés nehézségek megoldásában magára marad. Pszichológusként nemcsak hiszem, hanem tapasztalom is, mennyire fontos az egyéni megküzdés mellett a társ, a család, a közösség támogatása, a professzionális segítségnyújtás, a személyes kapcsolat, a kölcsönös bizalom és a közös erőfeszítés a problémák megoldásában.
Hiszem, hogy minden egyén rendelkezik olyan tartalékokkal, amelyek önmaga megismerését és a pozitív változást, fejlődést serkentik. A lelki segítségnyújtás számomra abban rejlik, hogy ezeket az erőforrásokat, egészséges én-funkciókat aktivizáljuk a közös munka során, mely alapvetően az elfogadásra és a személyes kapcsolat jelentőségére épít.
A hozzám fordulók leggyakrabban az alábbi problémákkal keresnek fel:
- életszakasz váltásokkal összefüggő (pl. életközépi válság) és váratlan krízisek (pl. válás, betegség, munkahely elvesztése)
- szorongással kapcsolatos nehézségek
- krónikus stressz
- munkahelyi problémák, személyközi konfliktusok, beilleszkedési nehézségek
- önértékeléssel és önbizalomhiánnyal kapcsolatos problémák
- életvezetési nehézségek
- elhúzódó gyász, feldolgozatlan veszteségélmény
- elköteleződéssel járó nehézségek
- párkapcsolati problémák
- önismereti igény
A párok, családok a következő nehézségekkel fordulhatnak hozzánk:
- párkapcsolati konfliktusok, elakadások
- elköteleződéssel kapcsolatos nehézségek
- kommunikációs problémák a családban
- családi krízis (pl. válás, betegség, haláleset, egzisztenciális problémák)
- kulturális eltérések a párkapcsolaton belül
- féltékenység, hűtlenség, intimitás hiánya
- különböző nézőpontok a gyermeknevelésben
- gyermekkel kapcsolatos nehézségek
- mozaik család
- generációkon átívelő problémák
Egyéb tevékenységek:
- készségfejlesztő tréningek
- tematikus csoportok
Fontosnak tartom a szakmai fejlődést, ezért folyamatosan képzem magam (módszertani képzések, szakmai konferenciák, önismereti munka). Tanácsadó szakpszichológusi tevékenységemet rendszeres szupervízió mellett végzem, a szakmai előírásoknak megfelelően.JelenlegBudapesten a KapcsolatCentrumban tevékenykedem magánrendelés keretében, valamint tanácsadóként és trénerként dolgozom egy szervezetfejlesztő cégnél. Munkámat a Pszichológusok Szakmai Etikai Kódexének betartásával végzem.
Tagja vagyok a Magyar Pszichológiai Társaságnak, a Magyar Személyközpontú Pszichoterápiás és Tanácsadási Egyesületnek és a Magyar Családterápiás Egyesületnek.
Tanulmányok, végzettségek:
2022 | Hétszínvilág Egyesület, Sématerápia képzés I. modul (ST-M1) |
2018- | Magyar Családterápiás Egyesület, Budapest Családterápiás elméleti és módszertani alapképzés Képzésben lévő család- és párterapeuta |
2014-2018 | Magyar Személyközpontú Pszichoterápiás és Tanácsadó Egyesület, Budapest Személyközpontú elméleti és módszertani képzés Személyközpontú tanácsadó |
2014-2017 | Eötvös Lóránd Tudományegyetem, PPK, Budapest Tanácsadó szakpszichológus képzés, Krízis specializáció Tanácsadó szakpszichológus |
2002-2004 | Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, Vezetőképző Intézet, Humánmenedzsment Szak |
1992-1998 | Eötvös Lóránd Tudományegyetem, BTK, Budapest Pszichológia Szak, Nappali tagozat, Szervezet- és Döntéspszichológia szakirány Pszichológus |